Idősgondozás mint szakma: mennyi pénzből lehet valaki idősgondozó?
Empátia, türelem, nyitottság, tolerancia, érzékenység, megértés, munkabírás és pozitív életszemlélet: a legfontosabb jellemvonások, amivel mindazoknak érdemes rendelkezniük, akik a szociális szektorban, idősgondozásban terveznek dolgozni. De elegendő ez? Gyakran még saját nagyszüleink, rokonaink ápolását se merjük magunkra vállalni, hiszen bizonyos egészségügyi állapotok speciális ellátást igényelnek. Ezen felül időre, hatalmas türelemre, alkalmazkodó képességre van szüksége annak, aki elvállalja a rászorulók segítését, ellátását.
A szociális ellátás területén, jelen demográfiai helyzetben, különösen kiemelt szerepet kap az idősgondozás. Ők a társadalom egy speciális igényű csoportját képezik. Évtizedekkel, évszázadokkal ezelőtt a család természetes közegében öregedtek meg az emberek, ahol az utolsó pillanatig megvolt a szerepük, feladatuk. Viszont, ahol súlyosabb egészségügyi problémával küzdött az idősödő hozzátartozó, sajnos, viszonylag kevés ideig lehetett a szerető család köreiben a szakszerű ellátás hiányának következtében.
Mára sokat változott a világ és a társadalom szerkezete, szeveződése is. Ma kinek kell, s egyáltalán kinek áll jogában idősgondozást végezni? A Pillan-GO.hu-val a utánajártunk, ki és milyen mértékben gondoskodhat idősödő szeretteinkről.
Az OKJ mai neve
Mielőtt az egyes szakmákban elmélyülünk, szükséges egy gyors kitekintést vetnünk magára a képzési rendszerre!
Az évtizedekig működő OKJ (Országos Képzési Jegyzék, 759 szakmával) képzések helyébe, felmenő rendszerben, 2021-től egy gyakorlatiasabb, a munkaerőpiacon versenyképesebb szakmát adó képzési rendszer jött létre (Szakmajegyzék, 174 alapszakmával). Bár több korábbi szakmát “eltűntnek” nyilvánítottunk, azok valójában csak átalakultak.
Az alapszakmák elsajátításához több éves tanulás szükséges iskolarendszerű képzésben, mely korábbi tanulmányok, releváns munkahely igazolásával lerövidíthető. Az első kettő alapszakma, valamint egy szakmai képzésben részt vevő szakképesítés is ingyenesen szerezhető meg az állami támogatásnak köszönhetően. Az idősgondozáshoz szükséges alapszakmákat a legtöbben az általános iskola után sajátíthatják el a következő intézetekben:
Technikum:
- 5 éves: 2 év ágazati alapoktatás + 3 év szakirányú oktatás
- Érettségivel és technikusi végzettséggel zárul
- Biztosított a továbbtanulás lehetősége
- Ilyen rendszerben szerezhetjük meg:
- Gyakorló ápoló (5 éves technikum)
- Alapápolás, gondozás (életkornak és igényeknek megfelelően), asszisztensi feladatok ellátása
- Előkészíti a vizsgálatokat, beavatkozásokat, segédkezik közben;
- Házi idősgondozás esetén egészségügyi ellátást igénylő emberek mellé, napi vagy heti 1-3 órában hívjuk őket általában
- Általános ápoló (6 éves technikum)
- EU-ban automatikusan elfogadott képzés
- A képzést egy egyetem támogatja, így ebből a 6 évből több eredmény beszámítható a felsőoktatásba
- Háziorvos vagy más alapellátást végző személy mellett; otthonápolásban, geriátriai (idősgondozás) és hospice ellátásban, onkológiai ellátásban ápolóként tevékenykedhet
- Életkornak megfelelően, egyénre szabott ápolást, gondozást nyújt; előkészíti a vizsgálatokat, beavatkozásokat, segédkezik közben; ápolói, szakápolói feladatokat önállóan végez
- Szervezheti az idősgondozás folyamatát
- Részt vesz a betegek egészségnevelésében
- Életveszélyes állapotú betegeket ápol
- Kompetens daganatos betegeket is ápolni
- Hospice ellátást nyújthat
- Ápolási diagnózisokat határoz meg; s tervezi az ápolási folyamatot
- Szociális és rehabilitációs szakgondozó (5 éves technikum)
- Tervez, szervez, ellát, irányít gondozási, ápolási folyamatokat, foglalkozásokat, rehabilitációs tevékenységeket, idősgondozást
- Elsősorban nem egészségügyileg, hanem szociális okokból rászorulók egyéni szükségleteit méri fel; hozzásegíti őket az megváltozott önellátáshoz (fogyatékkal élők és idősgondozás, elsősorban)
- Felsőfokú szociális és, vagy egészségügyi diplomával rendelkező szakember koordinálása mellett tevékenykedhet
Szakképző iskola
- Érettségit nem ad a képzés, viszont megoldható, hogy esti tagozaton felkészüljenek az érettségire a diákok
- Szakképzettséget adó képzés, általános iskola után
- Itt megszerezhető, az idősgondozáshoz kapcsolódó szakmák:
- Szociális ápoló és gondozó (3 éves szakképző iskolai év))
- A korábbi Szociális gondozó és ápoló OKJ képzés helyett indított alapszakma
- Képes ellátni alapápolási és gondozási tevékenységeket végez felsőfokú végzettséggel rendelkező szociális és, vagy egészségügyi szakember koordinálásával
- Hozzásegíti a rászorulókat a mindennapi tevékenységek elvégzéséhez
- Szerepet játszik a háztartási és szociális ügyek intézésében (pl. fogyatékossággal élők segítése vagy idősgondozás során)
- Szociális ápoló és gondozó (3 éves szakképző iskolai év))
Programkövetelmények alapján indítható képzések
A fenti lehetőségek mellett, az egykori OKJ képzésre leginkább hasonlító képzéseken, szakképesítéseken is bővíthetjük tudásunkat (Programkövetelmények alapján indítható képzések; elsősorban felnőttképzési rendszerben).
Ezek a szakképesítést adó képzések, melyek államilag engedélyezett, a Programkövetelmény alapján megvalósuló képzések, amik az oktatási intézménytől független, a Programkövetelményeknek megfelelő vizsgával és bizonyítvánnyal. Ilyen keretek között is szerezhetünk az idősgondozáshoz szükséges képesítést:
Hospice szakápoló, palliatív gondozó
- Egészségügyi alapszakma megszerzését követően elvégezhető szakképesítés
- Felnőttképzés keretein belül
- Egészségügyi alapszakma megszerzését követően elvégezhető szakképesítés
- Felnőttképzés keretein belül
Ezek mellett elérhetőek az idősgondozást szervező cégek, ügynökségek saját képzéseik, melyek megpróbálnak összhangba kerülni a fenti Programkövetelményekkel:
Idősgondozó alapképzés
- Felnőttkepzés keretein belül
- Akár 6 nap alatt
- A nyolc általános és személyi kompetenciák szükségesek
Házvezető/idősgondozó képzés
- A nyolc általános és személyi kompetenciák szükségesek
- Felnőttképzés keretein belül
Idősgondozó képzés
- A nyolc általános és személyi kompetenciák szükségesek
- Felnőttképzés keretein belül
Házi beteg és idősgondozó
- A nyolc általános és személyi kompetenciák szükségesek
- Felnőttképzés keretein belül
A korábbi rendszer képzései OKJ
A felmenő rendszer miatt az OKJ-s képzések 2020-ban elindultak még, s a tanulóknak 2022. december 31-ig van lehetőségük OKJ vizsgát tenniük. 2021-től viszont már csak az újraszervezett képzések indíthatóak a megadott feltételekkel.
A korábbi rendszer idősgondozáshoz kapcsolódó képzései voltak:
- Szociális szakgondozó
- Szociális gondozó és ápoló
- Gerontológiai gondozó
- Geriátriai és krónikus beteg szakápoló
Az egykori OKJ képzések mai megfelelőjére való átváltása az Innovatív Képzéstámogató Központ (IKK) oldalán kivitelezhető.
Idősgondozás felsőfokon
A Programkövetelmények alapján indítható képzések, valamint az alapszakmák mellett (felett) fõiskolai, egyetemi szinten is el lehet mélyülni a szociális, illetve, idősgondozás rejtelmeiben. Több egyetem indít Szociális munka szakot, illetve a Debreceni Egyetemen indul Alkalmazott Szociális Gerontológia szakképesítés.
A szakképzettség, hozzáértés mind nagyon fontosak. Bárki adja a fejét idősgondozásra, a másik emberrel való törődésre, jogosan elismerendő, tisztelendő ezen hivatás választása. Az idősgondozáshoz kapcsolódó fogalmak és képzések útvesztőjében ezen és egy korábbi írással szeretné segíteni a tisztánlátást a Pillan-GO.hu.Többek közt a szakmában tapasztalt létszámhiány csökkentése érdekében, melyről itt lehet többet olvasni.
A rengeteg elsajátítandó tényanyag mellett azonban mindig jussanak eszünkbe azok a jellemvonások, melyek még a cikk elején lettek felsorova. Azok nélkül ugyanis lehet bármilyen papírunk, félő, gyors kiégés lesz a vége. De legyünk pozitívak, s őszinték, legalább magunkkal szemben! Ha pedig valóban idősgondozásban szeretnénk dolgozni, akkor végtelen empátia, türelem, nyitottság, szeretet!