Mit bízhatunk a bébiszitterre? Ebből áll a gyermekfelügyelet
A bébiszitterek iránti egyre növekvő igény már hazánkra is jellemző. Hogy miért? Arról az előző cikkünkben írtunk. Ma azt fogjuk körbejárni, mik is a foglalkoztatott bébiszitter munkájának elemei, mit is bízhatunk rá és mi esik kívül a munkakörén? Ezek persze mind a család és a bébiszitter által megbeszéltek szerint változnak, ám mégis van néhány olyan támpont, amin elindulhatunk.
1) Mit várhatunk el egy bébiszittertől?
Bébiszittert elsősorban azért alkalmazunk, hogy gondoskodjon gyermekünkről, biztonságban tartsa és szórakoztassa, így a háztartás körüli teendők elvégzése jellemzően nem tartoznak a bébiszitter feladatkörébe. A félreértések elkerülése végett ezért már az elején érdemes tisztázni, mit is várunk el a bébiszittertől. A szülők részéről ezért fontos, hogy mielőtt bébiszittert foglalkoztatnak átgondolják, mit is várnak el tőle valójában és mi az, ami már az „extra” kategóriába tartozik?
A bébiszitter tipikus feladatai:
– játék a gyerekekkel
– egyszerű ételek, szendvicsek elkészítése és az edények elmosása
– a játéktér tisztán tartása
– kicserélni a baba pelenkáját
– segítségnyújtás a bilire szoktatásban
– a fektetés körüli teendők előkészületei
– bébiétel elkészítése
2) Az extra feladatok közé a következők tartoznak:
– a gyerekeket különórákra vagy iskolába szállítani valamilyen módon
– segítségnyújtás a leckében vagy különóra adása
– amennyiben különleges étkezési igényű gyermekről van szó a neki való étel körültekintő elkészítése (allergia vagy valamilyen intolerancia esetén pl.)
– házimunkák elvégzése (amik nem tartoznak szorosan a bébiszitter és a gyermek által használt területek közé)
Az extra feladatok elvégzése különdíjazással jár. Sokan összekeverik az alkalmi bébiszittert a teljes állásban foglalkoztatott gyermekfelügyelővel. Ha olyasvalakire van szükségünk, aki a gyermek ellátása mellett az extra teendőket is elvégzi, érdemes elgondolkodnunk azon, hogy valakit teljes állásban alkalmazzunk. Amennyiben ez nem kivitelezhető, megbeszélés alapján a bébiszitter is beszállhat segítségként. Ekkor viszont a szülőnek tudnia kell, hogy ezek feláras tevékenységek, így aszerint kell egy mindenkinek megfelelő rátát kidolgozni ezekre.
Amennyiben gyermekünknek különleges gondoskodásra van szüksége, úgy csakis a megfelelő szaktudással rendelkező szakembert érdemes foglalkoztatnunk.
Au-Pair vagy bébiszitter?
Nyugaton divatosnak számít az úgynevezett Au-Pair foglalkoztatása. Az Au-Pair jellemzően külföldi személy, aki a családdal lakik, vigyáz a gyerekekre és sok ház körüli teendőt is ellát, amiért kosztot és kvártélyt, plusz némi fizetést kap. Sokan nyelvtanulás céljából szegődnek el Au-Pairnek. Itthon ha valaki Au-Pairként helyezkedik el, az vagy kétnyelvű, vagy anyanyelvi szinten beszél adott idegen nyelven és a család abban a reményben foglalkoztatja, hogy a gyermek is megtanulja a nyelvet. Pont ezért az Au-Pair magasabb fizetési kategóriába tartozik Magyarországon.
Összegzés
A kommunikáció kulcsfontosságú abban, hogy a bébiszitter megértse, mit is várnak el tőle és hogy képesnek érezze magát a feladat ellátására. Amit egy szülő elvárhat az az, hogy a bébiszitter felelősségteljes, megbízható, játékos, kreatív, energikus és vidám legyen, illetve erősen gyakorlatias beállítottságú. A bébiszitter oldaláról fontos az, hogy amikor az otthonunkba érkezik úgy érezze, hogy pontosan azt várják el tőle, ami meg volt beszélve.